Uwaga na oszustwa internetowe
Z każdym rokiem coraz więcej osób chętniej kupuje w Internecie. Portale z zakupami online wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu, oferując nowe udogodnienia w przesyłce i płatności. Pamiętajmy, aby przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży lub zakupu nie stracić naszych oszczędności.
Internetowe platformy handlowe tj. OLX, Allegro czy Vinted cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele osób nie tylko kupuje, ale również sprzedaje tam swoje ubrania, zabawki oraz sprzęt elektroniczny. Miejsca te wykorzystują również oszuści, którzy coraz to nowymi sposobami, starają się przejąć nasze oszczędności.
Od początku tego roku policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej lublinieckiej komendy prowadzili prawie 70 spraw o oszustwo internetowe. Nie ma dnia, by do dyżurnego lublinieckiej komendy nie zgłaszały się osoby oszukane podczas zakupów internetowych. Zgłaszający, którzy zapłacili za towar, którego nie otrzymali, tracili bardzo zróżnicowane kwoty, od 150 zł do ponad 3 tysięcy. Zdarzają się również przypadki, kiedy osoba sprzedaje jaką rzecz za niewielką kwotę, a kupujący wyraża chęć zapłaty poprzez przelew i w tym celu prosi o bardzo dokładne dane włącznie z numerem Pesel. Dzięki tym danym dokonuje włamania na konto sprzedającego, zabierając mu wszystkie oszczędności.
Policjanci ostrzegają, zmami, dokonamy przelewu lub podamy swoje dane, zastanówmy się, czy nie kryje się za tym próba oszustwa.
Dlatego:
-Czytajmy sms-y od Banków. Zwróćmy uwagę na to, co autoryzujemy.
-Poznajmy zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosujmy się do nich, gdy korzystamy z portali aukcyjnych.
-Miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
-Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji.
-Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobaczmy instrukcje płatności z OLX.
-Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą - dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobaczmy poradnik OLX.
-Zwróćmy uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, bez polskich znaków.
Sposób działania oszustów na portalach ogłoszeniowych, z którym możemy się zetknąć:
Sprzedający wystawia na sprzedaż przedmiot. Za pośrednictwem komunikatora społecznościowego kontaktuje się z nim osoba zainteresowana jego kupnem i przez komunikator wysyła link, w którym ma on potwierdzić sprzedaż. Link wydaje się w porządku i prowadzi do strony, która łudząco przypomina portal sprzedażowy, z którego korzysta sprzedający. Jednak w rzeczywistości jest stroną opracowaną przez hakerów. Sprzedający może wybrać tam sposób płatności, a dalsze kroki prowadzą go na fałszywą stronę swojego banku, która również wyglądem przypomina tę oryginalną. Nieświadome tego osoby logują się do bankowości internetowej, podając dane poufne, jak numer karty wraz z niezbędnymi do transakcji kodami. W ten sposób oszuści otrzymują dostęp do tego konta i kradną pieniądze z konta osoby sprzedającej.
PAMIĘTAJMY!
Dane naszej karty podajemy podczas zakupów internetowych, a nie wtedy, kiedy mamy otrzymać jakieś pieniądze!
Gdy zostaniemy oszukani, koniecznie skontaktujmy się ze swoim Bankiem przez infolinię. Możemy od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
O całym zdarzeniu poinformujmy Policję.
Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów.