Debata „Komfort i bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania ”
Poczucie bezpieczeństwa na terenie miasta Lublińca, a głównie mieszkańców ul. Grunwaldzkiej oraz bezpieczeństwo w domu i na ulicy to główne zagadnienia poruszane w trakcie debaty społecznej, która odbyła się wczoraj w Lubitece w Lublińcu. Organizatorami debaty byli Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu i Urząd Miasta Lublińca
Wczoraj w Lublińcu na terenie biblioteki Lubiteka, odbyła się debata społeczna „Komfort i bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania”, która głównie poświęcona była bezpieczeństwu mieszkańców ul. Grunwaldzkiej w Lublińcu.
Starszy sierżant Bartosz Strużyk, który jest dzielnicowym rejony IV, podczas rozmów z mieszkańcami otrzymywał sygnały, iż istnieje problem występującym w rejonie jego dzielnicy i jest związany z naruszaniem przepisów prawa związanych z zakłócaniem ładu i porządku w budynku socjalnym przy ul. Grunwaldzkiej 27 w Lublińcu.
Wychodząc naprzeciw potrzebą lokalnej społeczności, mundurowi wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta Lublińca, zorganizowali debatę, aby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. W debacie brała udział pani Celina Woźniak Naczelnik Wydziału Gospodarczego i Mieszkaniowego Urzędu Miasta Lublińca, jak również Zastępcą Naczelnika Wydziału Prewencji asp.szt. Piotr Mdejczyk. W trakcie trwania debaty przybyły również poseł na Sejm RP Przemysław Witek.
Profilaktyk lublinieckiej komendy prowadząca debatę, jak również dzielnicowi st.sierż. Bartoz Struzyk i st.sierż. Tomasz Konicki dzielili się doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania naruszeniom prawa, omawiali, jakie są możliwości zgłaszania zachowań niezgodnych z prawem. Policjanci apelowali o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, posiłkowali się przy tym różnymi przykładami działań oszustów. Mundurowi wskazywali również w jakich sytuacjach, mieszkańcy mogą się do nich zwrócić o pomoc.
Debata była również doskonałym momentem na rozmowy o innych niebezpiecznych sytuacjach, które najczęściej dotykają mieszkańców naszego miasta. Nie zabrakło również rozmów na temat bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Profilaktyk wspólnie z dzielnicowymi zachęcali mieszkańców do korzystania z dostępnych aplikacji takich jak Moja Komenda, czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ostatnim elementem debaty była otwarta dyskusja. Uczestnicy chętnie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa na terenie miasta, wskazywali miejsca niebezpieczne oraz takie, gdzie należałoby podjąć działania wpływające na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W dyskusji zabrał również głos obecny na debacie poseł na SR Przemysław Witek, który odpowiadał na pytania mieszkańców.