Bezpieczny weekend
Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Na drogach pojawi się więcej samochodów, motocyklów i rowerów. Pamiętajmy jednak aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny naszych pojazdów, a podczas podróży kierować się przede wszystkim rozsądkiem i bezpieczeństwem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Długi weekend, to czas wytężonej pracy policjantów, których zwiększonej liczby należy spodziewać się na drogach. Przypominamy o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego, stosowania obowiązujących ograniczeń prędkości, używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Zadbajmy o to, aby nasza podróż była przyjemna i wiązała się z długo wyczekiwanym wypoczynkiem.
Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:
-
Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych: płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie i motocyklu były sprawne. Dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
-
Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili „na podwójnym gazie”.
-
Pokonując długie dystanse, starajmy się robić postoje na trasie. W czasie kilkuminutowych przerw wyjdźmy z samochodu, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
-
Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
Wyjeżdżając na dłuższy czas, zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
• zapalenie codziennie, chociaż na kilka minut, światła w różnych pomieszczeniach i o różnych porach (możemy w tym celu wykorzystać również urządzenia elektroniczne);
• otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych;
• wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji;
• usuwanie spod drzwi materiałów reklamowych i ulotek.
Pamiętaj!:
• nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
• unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki”, jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica, są dobrze znane włamywaczom i sprawdzane przez nich w pierwszej kolejności;
• jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku;
• zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, na przykład sprzętu elektronicznego, oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów - biżuterii, antyków czy cennych obrazów, co w przypadku ich kradzieży zwiększy szansę na ich odzyskanie;
• naucz swoje dzieci dyskrecji;
• powierzaj klucze od mieszkania tylko zaufanym osobom.
Życzymy wszystkim udanego wypoczynku, oby nikomu w tym czasie nie były potrzebne nasze interwencje.