Wiadomości

Kierowco, czy już zrobiłeś badanie techniczne pojazdu?

Data publikacji 07.08.2024

Czas wakacji to okres wzmożonego podróżowania. Każdy odpowiedzialny i świadomy kierowca powinien sprawdzać, czy porusza się sprawnym pojazdem, powinien też pamiętać o corocznym kompleksowym badaniu technicznym auta na stacji diagnostycznej.

Regularne badania techniczne pojazdu dla wielu kierowców to tylko uciążliwa konieczność czy obowiązek, a nie niezbędna rutyna związana z naszą odpowiedzialnością i bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Dlatego tak ważne jest, aby dbać stan naszego pojazdu nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim regularnie przeprowadzać okresowe badanie techniczne pojazdu.
Zły stan techniczny samochodów jest jednym z czynników mającym bezpośredni wpływ na dużą liczbę wypadków.

Bardzo często kierowcy zamiennie używają sformułowania badanie techniczne i przegląd techniczny, jest to mylne. Badanie techniczne samochodu w Polsce jest obowiązkowe dla wszystkich. Przegląd Techniczny jest nieobowiązkowy i wykonuje się go według zaleceń producenta samochodu w autoryzowanych sieciach obsługi, aby zachować gwarancję pojazdu.

Badanie techniczne polega na sprawdzeniu prawidłowości działania elementów konstrukcyjnych, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas jazdy autem. W czasie przeprowadzania przeglądu diagnosta oceni stan działania zawieszenia, oświetlenia czy układu hamulcowego samochodu.
Dlatego tak ważne jest dokonywanie okresowych przeglądów i kontroli poprawności działania.

Do najważniejszych elementów pojazdu, które wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, należą:
• opony – istotne jest kontrolowanie i utrzymywanie właściwego ciśnienia, kontrola zużycia bieżnika, stosowanie opon sezonowych.
• hamulce – istotne jest zwracanie uwagi czy pojazd podczas hamowania nie ma tendencji do skręcania, czy pedał hamulca działa prawidłowo. Jeżeli pojawiają się nietypowe objawy np. pulsowanie przed włączeniem się systemu ABS, należy bezzwłocznie skontrolować układ hamulcowy.
• światła – istotne jest kontrolowanie czy wszystkie lampy są sprawne, czy ustawiona jest prawidłowa wysokość świecenia świateł mijania (zbyt wysoko powoduje oślepianie kierowców z przeciwka, zbyt nisko zmniejsza zasięg widoczności drogi), czystość kloszy lamp (zabrudzenie drastycznie zmniejsza skuteczność oświetlania dogi). Nie mniej ważne są światła kierunkowskazów i hamulców.

Policjanci przypominają.
Prawidłowy stan techniczny pojazdu, obok przestrzegania przepisów oraz doświadczenia kierującego ma ogromny wpływ bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Powrót na górę strony