Wiadomości

Wizyta w szkole podstawowej

Data publikacji 07.06.2010

Policjantka z Lublińca odwiedziła Szkołę Podstawową nr 3 w Lublińcu. Około 100 dzieciaków zapoznało się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać w kontaktach ze zwierzętami.

 Policjantka z Lublińca odwiedziła Szkołę Podstawową nr 3 w Lublińcu. Około 100 dzieciaków zapoznało się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać w kontaktach ze zwierzętami.  Funkcjonariuszka lublinieckiej Policji wzięła dzisiaj udział w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu, którego temat przewodni brzmiał „ Pies agresorem”. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze czynniki jakie powinny występować w relacji człowiek – pies a w szczególności w układzie dziecko – pies. Maluchy poznały najczęstsze przyczyny agresji ze strony czworonogów oraz uzyskały informacje o podstawowych zasad bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać w kontaktach ze zwierzętami.

UWAGA!!!

Policjanci przypominają , że agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które pomaga mu przetrwać, tak jak ucieczka czy uległość. Osobniki agresywne zdarzają się w każdej rasie (nawet u Yorkshire Terrierów), nie tylko wśród psów uznanych za „niebezpieczne”. Przyczyn agresji może być wiele. Pamiętajmy, że najczęstszą strach. Człowiek może go wywołać u zwierzęcia np. głaskaniem po głowie, co pies potraktować może jako chęć zapanowania, dominacji nad nim. Wtedy ostrzega człowieka warczeniem, bądź od razu może ugryźć.


Czego robić nie należy:
• nie wolno straszyć i bić psa, gdyż to może wywołać agresję i niechęć do właściciela,
• nie wolno pozbawiać psa towarzystwa, ruchu czy jakiegokolwiek innego zajęcia,
• nie wolno reagować ostro i nerwowo,
• nie można drażnić psa bez powodu,
• nie należy szczuć psa na inne zwierzęta i ludzi,
• gdy dojdzie do starcia między dwoma psami, nie wolno odciągać własnego czworonoga (szarpać go za kolczatkę, ciągnąć, uderzać, kopać, wkładać ręce między obu osobników, próbować rozchylać szczęki), gdyż uzna to za atak z drugiej strony i w obronie pogryzie dodatkowo nas; zawsze należy odciągać drugiego psa, dzięki czemu nasz czworonóg uzna, że pomagamy mu pozbyć się „wroga”.

Co należy robić w przypadku oznak agresji:
• udać się do lekarza weterynarii, by wykluczyć chorobę, która może być jedną z przyczyn agresji,
• poradzić się doświadczonego hodowcy lub tresera, dokładnie rozważyć okoliczności wystąpienia agresywnego zachowania i jego konsekwencje, w celu ustalenia rodzaju agresji i uzyskania odpowiednich porad,
• poddać psa (sukę) zabiegowi kastracji ( sterylizacji) – po uprzedniej konsultacji z weterynarzem,
• nie dopuszczać do agresywnych zachowań wobec ludzi i innych zwierząt,
• zaspokajać wszystkie potrzeby psa (związane z jedzeniem, towarzystwem, zabawą itp.).

Powrót na górę strony