Wiadomości

Narkotykom mówimy NIE!

Data publikacji 19.07.2010

Okres wakacji to czas, gdy bardzo często dochodzi do pierwszego kontaktu ludzi młodych z narkotykami. Lublinieccy policjanci prowadzą działania mające na celu ograniczenie dostępności i ilości substancji odurzających na terenie naszego powiatu. W miniony weekend, za posiadanie narkotyków zatrzymano dwie osoby.

 Okres wakacji to czas, gdy bardzo często dochodzi do pierwszego kontaktu ludzi młodych z narkotykami. Lublinieccy policjanci prowadzą działania mające na celu ograniczenie dostępności i ilości substancji odurzających na terenie naszego powiatu. W miniony weekend, za posiadanie narkotyków zatrzymano dwie osoby. Policjanci z Pawonkowa w sobotę w nocy zatrzymali w Ciasnej do kontroli samochód marki Wardburg , wewnątrz którego znajdowało się czterech młodych mężczyzn. Przy jednym z nich – 20 letnim mieszkańcu Lublińca, policjanci znaleźli ponad 0,2 g marihuany. Kolejne środki odurzające wpadły w ręce funkcjonariuszy wczoraj późnym wieczorem w Sadowie, gdzie 29 letni sprawca awantury domowej okazał się być pod ich wpływem. Policjanci znaleźli przy mężczyźnie ponad 2 g marihuany i 0,6 g amfetaminy. Zabezpieczone przez funkcjonariuszy narkotyki zbadają policyjni eksperci a losie ich posiadaczy zdecyduje prokurator. Grozi im 3 lata więzienia.

 

UWAGA!!!

 

Narkotyki to skomplikowane chemicznie środki. Raz wprowadzone do organizmu powoli przejmują nad nim kontrolę. Zanim dana osoba zorientuje się, że jest uzależniona - jest już za późno.
Mechanizm jest prawie zawsze taki sam. Istnieje pewien schemat, który dotyczy szczególnie nastolatków. Badania naukowe  wykazują, że młodzi ludzie pomiędzy 14 a 24 rokiem życia są najbardziej podatni na eksperymenty z narkotykami. Dlaczego? Niektórzy są po prostu ciekawi lub znudzeni. Często znajomi proponują im narkotyki, a wtedy trudno jest odmówić. Chcą dostosować się do innych, buntować się, odkryć coś nowego i intrygującego.Kiedy nastolatek po raz pierwszy zapala skręta z marihuaną, próbuje kokainy albo upija się, nie wydaje się to być dla niego dużym przeżyciem. Ale po pierwszym razie przychodzi drugi, a potem trzeci. Nawet ci, którzy przyrzekali, że nigdy nie wezmą narkotyków, mogą przejść do stadium, które fachowcy określają jako "pierwszy stopień" uzależnienia.

Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne – im lepszy jest kontakt rodzica z dzieckiem, tym łatwiej ustrzec je przed narkotykami. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat , potrzeby, oczekiwania ale też różnorodne problemy. Nie bójmy się rozmawiać także na trudne tematy. Wiedza o narkotykach pomaga przełamać opory przez rozmowa z dzieckiem na ten trudny temat. Im więcej wiemy na temat narkotyków, tym łatwiej przekonamy dziecko o ich szkodliwości. Używajmy więc rzeczowych argumentów.
W Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu funkcjonuje zespół policjantów zajmujących się problematyką nieletnich. Funkcjonariusze udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące problemu ( np. objawów stosowania narkotyków, działania poszczególnych środków itp.).
kontakt 034. 35 32 255 wew 283
 

Powrót na górę strony