Wiadomości

PRZEMOC DOMOWA – prywatna sprawa?

Data publikacji 27.07.2010

Lublinieccy policjanci często interweniują w związku z przemocą w rodzinie. Niestety mnóstwo tego typu przestępstw nie jest w ogóle zgłaszanych. Bardzo często osoby doświadczające przemocy domowej z różnych powodów nie przyznają się do swoich problemów i nie szukają pomocy. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, nie wstydź się prosić o pomoc. Problem ten dotyka wielu osób, nie musisz zostać z nim sam.

 Lublinieccy policjanci często interweniują w związku z przemocą w rodzinie. Niestety mnóstwo tego typu przestępstw nie jest w ogóle zgłaszanych. Bardzo często osoby doświadczające przemocy domowej z różnych powodów nie przyznają się do swoich problemów i nie szukają pomocy. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, nie wstydź się prosić o pomoc. Problem ten dotyka wielu osób, nie musisz zostać z nim sam. Przemoc jest zjawiskiem znanym od wielu lat, od niedawna postrzegana jest jednak w nieco inny sposób. W wielu rodzinach dochodzi do konfliktów pomiędzy małżonkami, występują problemy z dziećmi, a wiele osób uważa, że sami powinni poradzić sobie z tym problemem. Panuje pogląd, że nie należy się wtrącać w sprawy rodzinne. Tak powinno być, jeśli konflikt nie przerodzi się w agresję, a ta w przemoc wobec członków rodziny.


Jeśli doświadczyłeś zachowania świadczącego o przemocy ze strony obecnego lub byłego partnera, lub znasz kogoś, kto znalazł się w takiej sytuacji,
NIE MILCZ !!!

Przemoc może występować w rożnej formie ale każda z nich stanowi zagrożenie i jest niezgodna z prawem. Przemocą domową nazywamy każdą sytuację, w której jeden z członków rodziny chce zdominować pozostałych. Jego działanie może mieć charakter fizyczny, psychiczny, seksualny, bądź ekonomiczny. Takie zachowanie jest przestępstwem ściganym z urzędu, co oznacza, że ofiara nie musi zgłaszać swojego problemu, a Policja zobowiązana jest do ścigania, jeżeli tylko zachodzi uzasadnione podejrzenie, że doszło do zastosowania przemocy.

W każdej jednostce Policji stosowana jest procedura „ NIEBIESKIEJ KARTY”, dzięki której ofiary przemocy uzyskują informacje o przysługujących im prawach i możliwościach otrzymania pomocy. Na druku NIEBIESKIEJ KARTY rejestrowane są szczegóły interwencji co gwarantuje przekazanie dokładnej informacji dzielnicowemu, który obejmie pieczę nad rodziną. Dzielnicowy zobowiązany jest przeprowadzać wizyty w rodzinie objętej procedurą w conajmniej raz w miesiącu.

W wielu grupach społecznych przemoc jest w pełni akceptowana. Nie pozwólmy jednakże aby brak reakcji na brutalność i okrucieństwo utwierdzały sprawców przemocy w przekonaniu o bezkarności ich czynów. Przemoc ma wiele twarzy, przybiera różne formy, niezmienne pozostaja tylko jej źródła – nienawiść, pogarda, obojętność i strach.


Sprawdź, jakich zachowań doświadczyłaś ze strony swojego partnera !!!  

RZEMOC FIZYCZNA
popychanie, odpychanie, obezwładnienie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucenie w niebezpiecznej okolicy, nie udzielenie koniecznej pomocy, itp.
PRZEMOC PSYCHICZNA
wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucenie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb, itp.
PRZEMOC SEKSUALNA
wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, krytyka zachowań seksualnych, itp.
PRZEMOC EKONOMICZNA
odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny, itp

 

 


PRAWA OFIAR


Niezależnie od sytuacji, masz prawo do :
 

  • Życia w domu wolnym od przemocy!
  • Czucia się bezpiecznie w swoim domu!
  • Szacunku i godnego traktowania!
  • Swobodnego wyrażania swojego zdania, nawet jeśli twój partner myśli zupełnie inaczej!
  • Współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji odnośnie spraw związanych z waszą rodziną, domem, wydatkami! Twoje potrzeby, sprawy są równie ważne jak twojego partnera!
  • Swobodnego kontaktowania się z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi!
  • Popełniania błędów!
  • Bycia niedoskonałą matką lub żoną!

 

OD PRZEMOCY MOŻNA SIĘ UWOLNIĆ!!!!

 

  • Krok pierwszy - to przyznanie się przed sobą samą, że jesteś ofiarą przemocy
  • Krok drugi - to zrozumienie, że nie ponosisz odpowiedzialności za czyny sprawcy przemocy
  • Krok trzeci - to szukanie pomocy i wsparcia


POLICJA - skuteczna interwencja polega na zatrzymaniu sprawcy, jeśli stwarza zagrożenie życia lub zdrowia innej osoby. Domagaj się aby Policjanci wypełnili Niebieską Kartę. Policja powinna poinformować Cię, co należy dalej robić. Zapisz numery służbowe policjantów oraz datę i godzinę ich przyjazdu - będzie to ważnym dowodem w sprawie karnej!
PROKURATURA - o popełnieniu przestępstwa zawiadom prokuraturę lub najbliższą jednostkę Policji. Założenie sprawy karnej jest bezpłatne. Przy zakładaniu sprawy bardzo ważne są następujące dowody: zaświadczenia lekarskie - obdukcje i wizyty u lekarza, lista świadków - osoby obce oraz rodzina (wystarczy podać dane świadków, nie trzeba pytać ich o zgodę ), interwencje Policji, 
PLACÓWKI POROZUMIENIA NIEBIESKA LINIA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE - w ramach swojej pomocy oferują m. in. :
pomoc psychologiczną
pomoc prawną, w tym pisanie wniosków i pozwów
pomoc socjalną
grupy wsparcia
pomoc w załatwianiu spraw urzędowych 
MIEJSKA  KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH - Komisja ta powinna : - przeprowadzić wywiad środowiskowy
wezwać twojego partnera na rozmowę ostrzegawczą
w razie potrzeby powiadomić prokuraturę
wnioskować do Sądu Rejonowego o zastosowanie wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego
POMOC SPOŁECZNA - pracownik socjalny powinien:
udzielić Ci informacji o przysługujących świadczeniach i formach pomocy
udzielić Ci pomocy finansowej
udzielić Ci pomocy rzeczowej, np. żywność, odzież
wskazać miejsca zajmujące się pomaganiem ofiarom przemocy
na Twoje życzenie może powiadomić o sytuacji Policję
SŁUŻBA ZDROWIA - w razie urazów psychicznych lub fizycznych lekarz ma obowiązek wystawić na Twoją prośbę zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach i podjętym leczeniu. Jeżeli zostałaś pobita lub zgwałcona możesz zwrócić się do lekarza sądowego o wydanie obdukcji. Obdukcja jest płatna, może ją wystawić tylko lekarz do tego uprawniony- lekarz sądowy


 

 

 

 

Powrót na górę strony