Wiadomości

Alkohol – tylko dla pełnoletnich

Data publikacji 13.08.2010

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież jest alkohol. Wakacje to czas, w którym wzrasta jego spożycie przez osoby małoletnie. W tym roku lublinieccy policjanci zatrzymali już kilkanaście osób poniżej 18 roku życia, które sięgnęły po "kieliszek". W lipcu ruszyła 5 edycja kampanii „ Pozory mylą – dowód nie”.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież jest alkohol. Wakacje to czas, w którym wzrasta jego spożycie przez osoby małoletnie. W tym rokui lublinieccy policjanci zatrzymali już kilkanaście osób poniżej 18 roku życia, które sięgnęły po "kieliszek" . W lipcu ruszyła 5 edycja kampanii „ Pozory mylą – dowód nie”. W czasie wakacji spożycie alkoholu wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrasta. Sprzyja temu duża ilość wolnego czasu, często nieodpowiednio zagospodarowanego, brak kontroli ze strony nauczycieli i rodziców, wyjazdy. Picie alkoholu jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń, takich jak wypadki i utonięcia, często prowadzi także do łamania prawa, przygodnych kontaktów seksualnych i spożywania narkotyków.
W lipcu br. ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Pozory mylą, dowód nie”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem sprzedaży alkoholu małoletnim. Organizatorzy akcji, czyli Komenda Główna Policji i Związek Browary Polskie, apelują do sprzedawców i przypominają im o konieczności sprawdzania dowodów osobistych młodym ludziom, którzy chcą kupić alkohol.
W myśl obowiązujących przepisów, sprzedaż napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia jest przestępstwem.
Każdy sprzedawca aby mieć pewność, iż działa zgodnie z prawem i nie popełnia przestępstwa - ma prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. Prawo to zawarte jest w art. 15 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:

"W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy".

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również - jako dodatkową karę - orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

 

 

 

Zobacz więcej

 


 

Powrót na górę strony