Bezpieczna droga do szkoły
Już za kilka dni rozpocznie się rok szkolny. Dzieci uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W okresie od 1 do 10 września lublinieccy policjanci przeprowadzą działania kontrolno – profilaktyczne pn. „ Bezpieczna droga do szkoły „.
Już za kilka dni rozpocznie się rok szkolny. Dzieci uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W okresie od 1 do 10 września lublinieccy policjanci przeprowadzą działania kontrolno – profilaktyczne pn. „ Bezpieczna droga do szkoły „.
Dziecko idąc do szkoły lub wracając do domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z obcą osobą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy, to tylko kilka z niebezpieczeństw grożących najmłodszym. W trosce o ich bezpieczeństwo, lublinieccy policjanci w dniach od 1 do 10 września przeprowadzą działania kontrolno – profilaktyczne pn. „ Bezpieczna droga do szkoły „. Policjanci przeprowadzą kontrolę przestrzegania prędkości przez kierujących w rejonie szkół, kontrolę w zakresie przestrzegania używania pasów bezpieczeństwa jak również przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Jednym z ważniejszych celów akcji jest też ujawnianie i wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających ( w szczególności kierowcy autobusów lub pojazdów dowożących dzieci do szkoły).
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którymi staje nie tylko Policja ale także – Rodzice. Pamiętajmy, że to właśnie od rodziców dzieci przejmują pierwsze wzory zachowań. Musimy mieć świadomość, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.
Prosimy rodziców i opiekunów o zapoznanie się z poniższymi poradami i przekazywanie ich swoim pociechom.
Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły można zwiększyć poprzez:
- przekazanie wiedzy i wpajanie określonych nawyków z zakresu ruchu drogowego
- wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu, miejsca szczególnie niebezpieczne jak przejścia przez jezdnię, tory kolejowe, kładki itp.
- uświadomienie dziecka, że pod żadnym pozorem nie wolno mu nawiązywać kontaktów z obcymi osobami, przyjmować od nich jakikolwiek przedmioty np. słodycze lub wsiadać do samochodu
- poinformowanie dziecka, aby w razie próby zatrzymania przez obca osobę uciekło w kierunku, gdzie znajdują się inne osoby dorosłe np. do sklepu i tam nie wstydziło się prosić o pomoc
- uczulenie dziecka na kradzieże w szatniach. Musi wiedzieć, że nie zostawia się w kieszeniach kurtki pieniędzy oraz kluczy do mieszkania. O utracie kluczy dziecko powinno natychmiast poinformować rodzica ( złodziej może być już w drodze do waszego domu)
- natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji oraz dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub inne rzeczy strasząc , grożąc pobiciem lub w inny sposób naruszają prawo
- nie dawanie dziecku do szkoły przedmiotów wartościowych oraz większych kwot pieniędzy, co uchroni je przed możliwością stania się ofiarą kradzieży
PAMIĘTAJ !!!
Nie powinno się straszyć dziecka policjantem – w razie zagrożenia nie zechce prosić o pomoc funkcjonariusza, osoby, której się boi i do której nie ma zaufania.