Wiadomości

Nagrodzeni policjanci

Data publikacji 10.11.2010

Już jutro w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 92 lat, upamiętniające trud, poświęcenie i oddanie sprawie niepodległości wielu Polaków. Z tej okazji podczas uroczystej akademii, Komendant podinsp. Piotr Malinowski podziękował dzisiaj policjantom za trud i zaangażowanie w realizacji obowiązków służbowych.

Już jutro w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 92 lat, upamiętniające trud, poświęcenie i oddanie sprawie niepodległości wielu Polaków. Podczas uroczystej akademii, Komendant podinsp. Piotr Malinowski podziękował dzisiaj policjantom za trud i zaangażowanie w realizacji obowiązków służbowych. Z okazji jutrzejszego święta w lublinieckiej komendzie odbyła się krótka uroczystość z udziałem komendanta oraz funkcjonariuszy. Na wstępie odczytano krótki opis wydarzeń sprzed 92 lat dot. odzyskania niepodległości przez Polaków. Za szczególne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu podinsp. Piotr Malinowski wyróżnił nagrodami pieniężnymi 19 Funkcjonariuszy. Z okazji przypadającego także jutro Dnia Służby Cywilnej, na ręce 3 pracowników tego korpusu KPP wręczył  Listy Gratulacyjne wystosowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji Katowicach .

Historia Policji jest tak długa, jak długa jest historia państwa. 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, a przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Do kraju powrócił z internowania w Magdeburgu Józef Piłsudski. Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W nocy rozbrojono stacjonujący w Warszawie niemiecki garnizon. Po pertraktacjach z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Następnego dnia Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu misję stworzenia rządu narodowego. W ciągu kilku dni następuje zmiana nazwy państwa polskiego z Królestwo Polskie na Republika Polska, wojska niemieckie całkowicie wycofują się z terytorium Polski a Naczelnik Państwa podpisuje Dekret o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Kolejnymi dekretami Naczelnik Państwa powołał Milicję Ludową (5 grudnia 1918) i Policję Komunalną (9 stycznia 1919). Obie te formacje policyjne na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku zostały połączone tworząc Policję Państwową (w skrócie PP) – umundurowaną i uzbrojoną organizację pełniącą funkcje porządkowe oraz antykryminalne na terenie Polski w latach 1918-1939. Już wtedy o podjęciu służby w tej formacji decydowały chęć niesienia pomocy, głęboki patriotyzm, bezwzględna uczciwość i honor. Dzisiaj po 90 latach te same wartości cechują ludzi którzy z zaangażowaniem często kosztem życia rodzinnego sprawnie i efektywnie wykonują swoje codzienne zadania służbowe wynikające z Ustawy o Policji.

Powrót na górę strony