Wiadomości

Podsumowano rok 2010

Data publikacji 03.02.2011

3 lutego 2010 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu odbyła się roczna narada służbowa podsumowująca działania lublinieckiej policji w roku 2011. W spotkaniu udział wzięli Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, zaproszeni goście oraz przedstawiciele wszystkich pionów i komórek organizacyjnych lublinieckiej komendy.

3 lutego 2010 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu odbyła się roczna narada służbowa podsumowująca działania lublinieckiej policji w roku 2010. W spotkaniu udział wzięli Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, zaproszeni goście oraz przedstawiciele wszystkich pionów i komórek organizacyjnych lublinieckiej komendy. W dniu 3 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu odbyła się roczna narada służbowa podsumowująca działania lublinieckiej Policji z udziałem przedstawicieli wszystkich pionów i komórek organizacyjnych KPP Lubliniec oraz zaproszonych gości m.in. Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Andrzeja Kukuły , wiceburmistrza Lublińca – pani Anny Jończyk – Drzymała oraz prokuratora rejonowego – Krzysztofa Droździoka.
Komendant Powiatowy Policji podinsp. Piotr Malinowski omówił działania jakie podejmowali lublinieccy policjanci w minionym roku na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczania przestępczości w naszym powiecie.Do najistotniejszych kryteriów oceny pracy Policji należy zaliczyć zagrożenie przestępczością. Zagrożenie to jest wyrażone współczynnikiem przestępstw stwierdzonych na 100 tys. mieszkańców, ilością popełnianych przestępstw oraz dynamiką przestępczości. Dane dotyczące zagrożenia przestępczością w 2010 roku wskazują, że teren podległy KPP w Lublińcu należy do rejonów o niskiej skali zagrożenia przestępczością. W 2010 roku współczynnik przestępstw stwierdzonych w kategorii ogółem wyniósł 2051 przestępstw, co plasuje tut. KPP na 3 miejscu pod względem najbezpieczniejszych jednostek powiatowych i miejskich woj. śląskiego. W kategorii przestępstw kryminalnych współczynnik ten wyniósł 1335 przestępstw, co plasuje tut. KPP na 4 miejscu pod względem najmniej zagrożonych jednostek woj. śląskiego.
Działania podejmowane przez lublinieckich funkcjonariuszy przełożyły się na spadek ilości przestępstw o charakterze kryminalnym.
Na stan poczucia bezpieczeństwa ma wpływ nie tylko poziom przestępczości ale również popełniane wykroczenia. W 2010 roku w rejestrach spraw o wykroczenia odnotowano 840 spraw, z czego 388 zostało skierowanych do Sądu Rejonowego w Lublińcu z wnioskiem o ukaranie. W pozostałych 452 sprawach odstąpiono od kierowania z uwagi na niewykrycie sprawców bądź z innych przyczyn.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu w 2010 roku za popełnione wykroczenia nałożyli łącznie 5522 mandatów karnych oraz zastosowali pouczenia w stosunku do 178 osób.
Wśród wykroczeń – w dalszym ciągu najliczniejszą grupę stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym. Podejmowane przez funkcjonariuszy działania miały na celu uchronić zarówno kierujących, jak i osoby postronne, które mogłyby się stać kolejnymi ofiarami bezmyślności kierujących.
Całokształt działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest odrębnym zagadnieniem w ramach którego ukierunkowywano pracę f-szy na :
 

  • zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych;
  • ujawnianie nietrzeźwych kierujących;
  • walkę z „piractwem drogowym”;
  • inicjowanie zmian w infrastrukturze drogowej.

W roku 2010 na terenie podległym KPP Lubliniec odnotowano ogółem 971 zdarzeń drogowych, w wyniku których 13 osób poniosło śmierć, a 101 doznało obrażeń ciała. W rozbiciu na poszczególne kategorie :
 

  • 89 wypadków
  • 882 kolizji

W analogicznym okresie roku 2009 na terenie podległym KPP Lubliniec odnotowano ogółem 967 zdarzeń drogowych, w wyniku których 14 osób poniosło śmierć a 110 doznało obrażeń ciała. W rozbiciu na poszczególne kategorie:
 

  • 92 wypadki
  • 875 kolizji

Pomimo zadowalających wyników statystycznych dotyczących ilości zdarzeń, w dalszym ciągu ogromnym problemem są nietrzeźwi kierujący, stwarzający ogromne zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu. W minionym roku na terenie KPP Lubliniec odnotowano 64 zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego ( 6,5 % liczby zdarzeń )w wyniku, których 1 osoba poniosła śmierć, a 10 doznało obrażeń ciała. .
Pamiętajmy, że nie wystarczą same działania funkcjonariuszy abyśmy mogli czuć się bezpiecznie na drodze. Na poziom zagrożenia ze strony uczestników ruchu drogowego bez wątpienia ma wpływ ciągle funkcjonujące społeczne przyzwolenie na siadanie w stanie nietrzeźwym za kierownicą. Do wielu zdarzeń by nie doszło, gdybyśmy to my sami nie pozwolili naszym znajomym wracać do domu po imprezie w stanie po spożyciu alkoholu. Pozwalamy na to a nasz głośny sprzeciw budzą takie zdarzenia dopiero wtedy, gdy tragedia dotknie naszą rodzinę lub nas osobiście.

 

 

 


Powrót na górę strony