Wiadomości

Działania „Trzeźwość”

Data publikacji 22.02.2011

Wczoraj na terenie naszego powiatu już po raz trzeci w tym roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej, przeprowadzili działania pod kryptonimem „ Trzeźwość”. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wyeliminowanie kierujących „na podwójnym gazie”.

Wczoraj na terenie naszego powiatu już po raz trzeci w tym roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej, przeprowadzili działania pod kryptonimem „ Trzeźwość”. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wyeliminowanie kierujących „na podwójnym gazie”. Od początku roku kilkunastu funkcjonariuszy z lublinieckiej drogówki i Żandarmerii Wojskowej brało udział w działaniach „ Trzeźwość”, mających na celu poddanie badaniu na zawartość alkoholu maksymalnej liczby kierujących. W ramach prowadzonej akcji stróże prawa na terenie całego powiatu skontrolowali 260 kierujących. Zatrzymano jednego nietrzeźwego, który pomimo spożywanego wcześniej alkoholu, usiadł za kierownicą. Przebadanie tak dużej liczby kierowców było możliwe dzięki nowym urządzeniom, w które od kilkunastu dni wyposażeni są lublinieccy policjanci. Nowe testery posiadają funkcję normalnego testu manualnego oraz testu automatycznego dzięki czemu można wykonać pomiar nawet na osobach, które nie są w stanie samodzielne dmuchać wymaganej ilości powietrza, utrudniają pomiar lub są nieprzytomne. Przebadanie większej liczby osób w określonym czasie umożliwia także krótki czas oczekiwania pomiędzy pomiarami, który wynosi tylko od 5 do 10 sekund. Funkcjonariusze zapowiadają, że będą zwiększać liczbę kontroli a co za tym idzie, większa ilość przebadanych kierujących, pozwoli na wyeliminowanie nietrzeźwych, stwarzających największe zagrożenie w ruchu drogowym.
Policjanci przypominają, że za kierowanie „na podwójnym gazie” grozi kara 2 lat więzienia. Systematycznie przeprowadzane kontrole stanu trzeźwości to przede wszystkim działania prewencyjne, mające na celu wytworzenie wśród kierujących dużego, subiektywnego poczucia ryzyka kontroli oraz zniechęcenie do łamania obowiązujących przepisów.

Powrót na górę strony