Uwaga na zwierzynę leśna
Lublinieccy policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, pól, łąk, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może nam pozwolić uniknąć zdarzenia drogowego z udziałem zwierząt, jak również ograniczy jego skutki
W okolicach terenów zalesionych i pól uprawnych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drodze szczególnie tam, gdzie widzimy znak ostrzegawczy „zwierzęta leśne”. Znak ten ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.
W momencie dostrzeżenia takiego zwierzęcia w pobliżu drogi powinniśmy natychmiast zwolnić. Nie starajmy się wyprzedzać zwierzęcia, raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby omijania, może wbiec wprost pod koła samochodu lub uderzyć w bok naszego pojazdu.
Pamiętaj, że:
- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
Co zrobić, gdy już dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem?
Istnieje kilka podstawowych rad, których powinniśmy przestrzegać w przypadku, gdy dojdzie już do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia. Przede wszystkim należy:
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia
- o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby
- jeżeli nasz samochód nie odniósł poważnych uszkodzeń w zderzeniu ze zwierzyną, należy zjechać jak najszybciej na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
- niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym
- nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może nagle zaatakować.