Wiadomości

Finał akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

Data publikacji 23.03.2011

Dobiegło końca przedsięwzięcie realizowane przez Caritas Diecezji Gliwickiej, lublinieckich policjantów , lokalne władze samorządowe oraz inspektorat ubezpieczeniowy. Dzisiaj w Przedszkolu pod Dębem w Koszęcinie odbył się uroczysty finał akcji „ Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego.

Dobiegło końca przedsięwzięcie realizowane przez Caritas Diecezji Gliwickiej, lublinieckich policjantów , lokalne władze samorządowe oraz inspektorat ubezpieczeniowy. Dzisiaj w Przedszkolu  pod Dębem w Koszęcinie odbył się uroczysty finał  akcji „ Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. Trwająca od stycznia br. akcja  „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” - skierowana była do dzieci w wieku przedszkolnym i swoim zasięgiem objęła wszystkie przedszkola na terenie powiatu lublinieckiego. Celem przeprowadzanych przez policjantów działań było promowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji w 34 przedszkolach przeprowadzili spotkania w formie pogadanek na temat bezpieczeństwa pieszych. Na ręce dyrektorów placówek policjanci przekazali prawie 2 tys. kamizelek odblaskowych.
Dzisiaj w Przedszkolu pod Dębem w Koszęcinie odbył się uroczysty finał akcji. Uroczystość rozpoczął wspaniały występ artystyczny przygotowany przez przedszkolaków i opiekunów grup. Za pomocą piosenek i wierszyków dzieci doskonale pokazały jak należy zachowywać się na drodze. Po występach młodych artystów głos zabrali dyrektor Caritasu, komendant lublinieckiej policji, wicestarosta oraz wójt, którzy podziękowali inicjatorom, wykonawcom oraz wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia.
Policjanci oraz opiekunowie maluchów  wiążą z tego typu przedsięwzięciami  duże nadzieje. Organizatorzy takich działań liczą na to, że wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego i zmniejszy ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem. Jak pokazują policyjne statystyki, do głównych przyczyn wypadków z udziałem pieszych należy wtargnięcie na jezdnie oraz ich słaba widoczność. Niestety, wśród tej grupy - najbardziej zagrożone są dzieci. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu w 3 wypadkach drogowych, została ranna trojka dzieci. We wszystkich przypadkach bezpośrednią przyczyną było wtargnięcie pod nadjeżdżający samochód.
 

Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

 

 

Powrót na górę strony