Efekty pracy lublinieckich policjantów
Lublinieccy policjanci podsumowali wyniki pracy. W pierwszym kwartale b.r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpiła zdecydowana poprawa stanu bezpieczeństwa. Świadczy o tym ogólna wykrywalność przestępstw kryminalnych na poziomie 86,7%. Jest to najwyższy wskaźnik skuteczności działań w historii lublinieckiej komendy, dający pierwsze miejsce wśród jednostek terenowych policji garnizonu śląskiego
Lublinieccy policjanci podsumowali wyniki pracy. W pierwszym kwartale b.r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpiła zdecydowana poprawa stanu bezpieczeństwa. Świadczy o tym ogólna wykrywalność przestępstw kryminalnych na poziomie 86,7%. Jest to najwyższy wskaźnik skuteczności działań w historii lublinieckiej komendy, dający pierwsze miejsce wśród jednostek terenowych policji garnizonu śląskiego. W większości wiodących kategorii przestępstw odnotowano wzrost wskaźnika wykrycia ich sprawców. To wynik dobrego zarządzania i wzorowej pracy lublinieckich stróżów prawa wszystkich komórek organizacyjnych komendy i posterunków. Taka skuteczność policyjnych działań bezpośrednio przekłada się na poczucie bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim.
Powyższe stwierdzenie nie oznacza, że lublinieccy policjanci „spoczną na laurach”. Wielkiego wysiłku i zaangażowania będzie wymagało utrzymanie pozytywnych tendencji, by efekty służby policjantów były coraz lepsze, a powiat lubliniecki coraz bezpieczniejszy. Najważniejsze aktualnie cele już zostały osiągnięte tj. wzrost jakości pracy, szybsza reakcja na sygnały o przestępstwach, usprawnienie funkcjonowania służb kryminalnych, interwencyjnych i dyżurnych.
Przykładem bardzo dobrej pracy śledczych z Lublińca może być zakończone postępowanie przygotowawcze, przesłane do prokuratury z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia. Podejrzany w tej sprawie to 21-letni oszust, mieszkaniec Kamieńca Ząbkowickiego z województwa dolnośląskiego. Przestępca działał od 2008 do 2009 roku. W trakcie przestępczej działalności oszukał kilkaset osób z terenu całego kraju. Jak ustalili policjanci zajmujący się sprawą mężczyzna jest studentem drugiego roku studiów na kierunku edukacji techniczno-informatycznej uniwersytetu opolskiego. W przestępczym procederze wykorzystywał zdobytą wiedzę. Posługując się pirackim programem do zmiany IP komputera, za pośrednictwem bramki sms z witryn interenetowych wysyłał do użytkowników telefonów, jednej z sieci telefonii komórkowej informacje o nie istniejącej promocji. Z treści informacji wynikało, że posiadacz telefonu komórkowego ma niepowtarzalną okazję doładować swoje konto, a po jego zasileniu otrzyma dodatkowo 100% doładowania gratis. Aby skorzystać z promocji przyszła ofiara musiała posłużyć się specjalnym kodem. W ten sposób oszust wyłudził po 30 złotych od 364 osób. Zdobyte w ten sposób pieniądze przestępca przeznaczał na zakup złotych monet w jednej z gier internetowych. To umożliwiało mu kontynuowanie gry na wyższych poziomach. Za te przestępstwa oszust odpowie przed sądem. Grozi mu kara 8 lat więzienia.