Manewry pod kontrolą. Bezpiecznie do celu podróży
Kluczem do poprawy sytuacji na drogach jest odpowiedzialność każdego użytkownika czy to kierowcy, rowerzysty czy pieszego. Każdy z nas powinien przemyśleć swoje codziennie działanie i zachowanie. Chcąc być bezpiecznym na drodze, powinniśmy zacząć od nas samych.
Chcąc bezpiecznie dotrzeć do celu, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nas bezpiecznie dojechać do miejsca naszej podróży.
Podczas jazdy samochodem ważne jest, aby być w pełni skupionym na drodze i otaczających nas sytuacji. Należy unikać rzeczy, które nas rozpraszają i znacząco wpływają na nasze skupienie. Do nich należy telefon komórkowy, jedzenie w czasie jazdy czy rozmowy, które mogą odwrócić naszą uwagę. Należny zwracać uwagę na sygnały drogowe, innych uczestników ruchu, jak również zmienne warunki pogodowe.
Zbyt szybka lub zbyt wolna jazda może być niebezpieczna. Dlatego przestrzegajmy znaków drogowych informujących nas o ograniczeniach prędkości. Zatrzymuj się na wszystkich znakach stop i czerwonych światłach. Zachowaj wystarczającą odległość między pojazdem jadącym przed nami, aby uniknąć wypadku.
Podczas jazdy często musimy wykonywać różnego rodzaju manewry, dla przypomnienia:
Podstawowymi manewrami na drodze są:
Wymijanie- jest to przejeżdżanie obok pojazdu jadącego w przeciwnym kierunku.
Omijanie-jest to przejeżdżanie obok stojącego pojazdu lub innej przeszkody znajdującej się na drodze.
Podczas manewru omijania zachowaj bezpieczny odstęp od uczestnika ruchu, pojazdu lub przeszkody. W określonych sytuacjach konieczne może być zmniejszenie prędkości, a nawet zatrzymanie pojazdu. Dla bezpieczeństwa w ruchu manewr ten powinieneś wykonywać zawsze z lewej strony omijanego pojazdu. Decydując się na ominięcie, musimy sprawdzić, czy manewr ten wiąże się ze zmianą pasa, bądź toru jazdy, gdyż wówczas obowiązkowo musimy zasygnalizować to kierunkowskazem. Pamiętać należy, iż wracając po ominięciu do krawężnika, również sygnalizujemy ten manewr, włączając prawy kierunkowskaz.
Wyprzedzanie - jest to przejeżdżanie obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku.
Kierujący pojazdem przed wyprzedzaniem powinien upewnić się, czy:
- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruch
Ze względów bezpieczeństwa zakaz wyprzedzania obowiązuje:
- przed wzniesieniem,
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
- przed i na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe dla rowerów (chyba że ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny).
W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Policjanci apelują do niechronionych uczestników ruchu drogowego pieszych i rowerzystów.
Piesi powinni korzystać z miejsc wyznaczonych do przechodzenia na druga stronę jezdni, stosować się do sygnalizacji świetlnej, jak również nosić elementy odblaskowe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone,
W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się, czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.
Stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, z pewnością unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze i bezpiecznie dotrzemy do naszego celu podróży.