Wiadomości

"Czadowe" szkolenie dzielnicowych ze strażakami

Data publikacji 12.10.2024

Z inicjatywy lublinieckich policjantów, w Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu odbyło się szkolenie dotyczące zagrożeń związanych z cichym zabójcą, jakim jest czad. W szkoleniu uczestniczyli policjanci lublinieckiej komendy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, przedstawiciel kominiarzy.

W piątek 11 października w budynku Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lublińcu odbyło się szkolenie dla dzielnicowych z lublinieckiej komendy. Szkolenie prowadził Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Janusz Bula, oraz brygadier Daniel Kozioł.

Głównym celem szkolenia było omówienie niebezpieczeństw związanych z czadem. Dzięki szkoleniu policjanci pozyskali większą wiedzę na temat tego cichego zabójcy.

Ponieważ dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego.
Zdobyta wiedza na szkoleniu pozwoli dzielnicowym w czasie rozmów z mieszkańcami przekazywać wiedzę na temat zagrożeń związanych z czadem. Dzięki temu wiedza na ten temat dotrze do większej liczby osób zamieszkujących nasze miasto i powiat.

Policjanci i strażacy wielokrotnie wspólnie podejmują działania ratownicze na miejscu pożarów w trakcie ewakuacji budynków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców naszego powiatu. Wspólne szkolenie dało możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń między strażakami, policjantami, funkcjonariuszami Straży Miejskiej, oraz kominiarzami. Na koniec szkolenia policjanci wyszli z inicjatywą dalszej współpracy w zakresie wspólnych szkoleń. Tematem następnego szkolenia będzie tematyka związana z oszustwami pod legendą, czyli oszustwa metoda na wnuczka, policjanta czy pracownika różnych instytucji państwowych. Inicjatywy te wpisują się w Kampanię Dzielnicowy Bliżej Nas.

Ponieważ sezon grzewczy już się rozpoczął pamiętajmy, że:

Tlenek węgla zwany czadem jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi" w gardle. Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niesprawnej wentylacji, niedrożnych przewodów kominowych, oraz przesadnego uszczelniania mieszkania. W wielu przypadkach do zatruć czadem dochodzi w łazienkach.”

Każdego roku tlenek węgla, popularnie zwany czadem zbiera śmiertelne żniwo, wiele osób ulega też groźnemu dla zdrowia podtruciu. Zatrucie tlenkiem węgla jest niezmiennie najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy.

Zaczadzenia często wynikają zwyczajnie z nieświadomości, a tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste.

Po pierwsze w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych, natomiast właściwie ustawienie czujki odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Objawy zatrucia czadem (tlenkiem węgla):
-ból głowy,
-ogólne zmęczenie,
-duszności,
-trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
-senność,
-nudności.

Osłabienie i znużenie, jakie czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia czadu), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera!

Jak ratować zaczadzonego?
- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,

-wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, straż), jak najszybciej podać tlen, jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta-usta oraz masaż serca nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej.

Powrót na górę strony