Wiadomości

Serfuj bezpiecznie, Internet to morze możliwości

Data publikacji 14.10.2024

W dzisiejszym świcie internet jest rzeczą oczywistą i nikt z nas nie wyobraża sobie, aby nie korzystać z jego możliwości, jednakże ochrona naszych urządzeń i danych powinna być dla nas sprawą priorytetową.

Komputery i internet używamy zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych są nieodzownym elementem naszego życia. Umożliwiają nam komunikację z bliskimi, robienie zakupów, opłacanie rachunków, jak również załatwianie różnych spraw urzędowych. Internet jest też pełen zagrożeń takich jak hejt, przemoc, naruszenia prywatności, uzależnienie od sieci oraz cyberprzestępstwa.

Warto więc chronić swoje urządzenie i dane przed potencjalnymi zagrożeniami, stosując się do kilku praktycznych wskazówek:

  • nie otwieraj podejrzanych e-maili, linków,
  • ustaw trudne hasło,
  • używaj oryginalnego systemu operacyjnego oraz programów z legalnych źródeł,
  • odwiedzaj jedynie bezpieczne strony,
  • stosuj oprogramowanie antywirusowe
  • rób regularne kopie zapasowe
  • zwracaj uwagę na swoją prywatność w internecie

Chroniąc siebie przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu, nie zapominajmy o naszych dzieciach, które spędzają w sieci wiele czasu, nie tylko na przyjemnościach, ale także na nauce. Dziecko będzie bezpieczne w sieci wówczas, gdy od początku swojej przygody z Internetem będzie miało świadomość korzyści i zagrożeń z nim związanych. O bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni dbać przede wszystkim rodzice, uczyć, jak mądrze korzystać z Internetu nakładać ograniczenia i kontrolować ilość czasu spędzanego w sieci.

Rodzicu, zwróć uwagę na swoje dziecko, pamiętaj, że:

Internet może być przyjazny nawet dla najmłodszych wspierać naukę i rozwój małych dzieci. Jednak już w momencie, gdy rodzice pozwolą dziecku samodzielnie korzystać z sieci, powinni podjąć kilka kroków bezpieczeństwa!

  • warto wspólnie określić zasady korzystania z internetu – porę dnia, czas, rodzaje aktywności w sieci.
  • małe dzieci powinny korzystać wyłącznie ze stron i aplikacji, które zostały wcześniej sprawdzone przez rodziców.
  • w przypadku najmłodszych dzieci należy zainstalować program kontroli rodzicielskiej.

Warto też obserwować dziecko, które korzysta z internetu oraz śledzić jego internetową aktywność na profilach w mediach społecznościowych. Rodzice mogą wyłapać pierwsze oznaki nękania w sieci czy materiały, które nie powinny być udostępniane.

Jeśli dziecko sygnalizuje rodzicom podejrzane treści lub działania, powinny one zostać zgłoszone dalej do odpowiednich organów.

O bezpieczeństwie w sieci należy dużo rozmawiać z dziećmi. Najmłodszych należy nadzorować, a starszych przestrzec przed internetowymi zagrożeniami.

Powrót na górę strony