Wiadomości

Weekend w powiecie - bez ofiar

Data publikacji 27.06.2011

Podczas minionego weekendu na polskich drogach zginęło 71 osób a 650 zostało rannych. Ostrożność i zdrowy rozsądek większości kierujących spowodowały, że na terenie powiatu lublinieckiego nie doszło do poważnych zdarzeń drogowych. Policjanci odnotowali 10 kolizji i wyeliminowali z dalszej jazdy 3 kierujących pod wpływem alkoholu.

Podczas minionego weekendu na polskich drogach zginęło 71 osób a 650 zostało rannych. Ostrożność i zdrowy rozsądek większości kierujących spowodowały, że na terenie powiatu lublinieckiego nie doszło do poważnych zdarzeń drogowych. Policjanci odnotowali 10 kolizji i wyeliminowali z dalszej jazdy 3 kierujących pod wpływem alkoholu.Podczas minionego weekendu kilkunastu policjantów z „drogówki” wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej dbało o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu. Kontrolujący sprawdzali między innymi stan trzeźwości kierowców, sposób przewożenia dzieci oraz mierzyli prędkość pojazdów. Podczas minionego weekendu większość uczestników ruchu wykazała się jednak zdrowym rozsądkiem i ostrożnością. Policjanci odnotowali 10 kolizji i zatrzymali 3 amatorów jazdy „na podwójnym gazie”.

 

Zauważalna jest pewna prawidłowość. Tam, gdzie stoją policyjne patrole, nie ma wypadków - policja nie może jednak postawić policjantów wszędzie. Przed nami jeszcze bardzo długa droga, by zmienić mentalność i nawyki wielu polskich kierowców.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila - kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Ogólnopolska policyjna akcja związana z długim weekendem czerwcowym rozpoczęła się w środę. Nad bezpieczeństwem podróżujących weekendu czuwało ok. 10 tys. policjantów. W akcji uczestniczyły też radiowozy z wideorejestratorami - zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane. W gotowości były policyjne śmigłowce.

Policjanci sprawdzali przede wszystkim prędkość z jaką jechali kierowcy a także ich trzeźwość. Kontrolowali też czy dzieci są przewożone w fotelikach a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy.

Powrót na górę strony