Wiadomości

Przeciw demoralizacji i przestępczości nieletnich

Data publikacji 16.11.2011

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się konferencja zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji. Tematem przewodnim spotkania, w którym uczestniczyli policjanci oraz dyrektorzy i pedagodzy placówek oświatowych z całego powiatu, było przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich.

 Wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się konferencja zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji. Tematem przewodnim spotkania, w którym uczestniczyli policjanci oraz dyrektorzy i pedagodzy placówek oświatowych z całego powiatu, było przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich. „Rola Policji w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich” - to temat przewodni wczorajszej konferencji, która odbyła się w lublinieckim Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele placówek oświatowych na terenie powiatu, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz policjanci. Kilka minut po 10.00 konferencje rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu -podinsp. Piotr Malinowski. Po przywitaniu uczestników, wykład na temat przestępczości i demoralizacji nieletnich wygłosił specjalista zajmujący się tą problematyką w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po kilkuminutowej przerwie, uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu przedstawili krótką inscenizację obrazującą do jakich nieprawidłowych zachowań wśród młodzieży dochodzi najczęściej na terenie szkół. W dalszej części spotkania lublinieccy policjanci przedstawili proponowaną koncepcję współpracy z placówkami zarówno w kwestii ograniczania przestępczości nieletnich jak i „rozliczania” młodych ludzi, którzy nie akceptują obowiązujących norm prawnych i społecznych. Uczestnicy konferencji mogli także poznać funkcjonariuszki asp. Joannę Szwed i sierż. Agnieszkę Czyżewską, które w ramach Zespołu ds. Nieletnich i Patologii zajmują się tą tematyką w lublinieckiej komendzie. W kolejnej części konferencji przedstawiono także podstawowe założenia trwającej kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz”. Na konkretnych sytuacjach, jakie zaistniały na terenie podległym KPP Lubliniec pokazano, że reakcja mieszkańców na naruszenia prawa, może w znaczący sposób ograniczyć ilość przestępstw oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w danym rejonie. Końcową część konferencji stanowiła dyskusja dotycząca różnego rodzaju zagadnień związanych z podopiecznymi placówek oświatowych.


Składamy serdeczne podziękowania współorganizatorom przedsięwzięcia oraz wszystkim zaproszonym gościom za przybycie i udział w spotkaniu.

Powrót na górę strony