Lublinieccy policjanci przypominają o prawidłowym zabezpieczaniu swojego mienia.
Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, sprzyja to złodziejom, warto więc zadbać o swoje mienie i właściwie je zabezpieczać. Oto kilka rad jak zadbać o nasz dobytek, aby ograniczyć jego utratę do minimum. Pamiętajmy, że warto reagować i powiadamiać Policję o niepokojących sytuacjach, obcych osobach czy pojazdach kręcących się w pobliżu naszych domów, czy mieszkań
Domy i mieszkania
Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania to wielopoziomowe działanie - począwszy od zabezpieczeń mechanicznych jak dobre drzwi, zamki atestowane i bezpieczne okna, aż do czujności sąsiadów nawzajem dbających o swoje mienie. Wyjeżdżając nawet na krótko, zawsze upewnijmy się, że zamknięte są wszystkie drzwi i okna, zasłaniajmy żaluzje antywłamaniowe i aktywujmy instalację alarmową, jeśli takową posiadamy. Najlepszą metodą na włamywaczy jest uważny sąsiad, ale sami nie bądźmy bierni, jeżeli zauważymy niepokojącą sytuację, dzwońmy na numer alarmowy 112.
Wartościowe przedmioty
Warto zadbać o wartościowe przedmioty, będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów w przypadku kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia.
Ogródki działkowe
Policjanci apelują, aby, po opuszczeniu ogródka, altankę lub domek zawsze zamykać, a narzędzia dobrze zabezpieczać. Tych, z których nie będziemy korzystać przez dłuższy czas, nie pozostawiajmy bez nadzoru. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja. Warto zastanowić się nad tym, czy drogich narzędzi, takich jak wiertarki, piły, czy kosiarki, nie byłoby lepiej zabrać do domu. Policjanci apelują też, aby natychmiast informować o znajdujących się na terenie ogrodów działkowych osobach podejrzanie zachowujących się, tak aby można było podjąć szybkie i skuteczne działania.
Rowery
Przede wszystkim nie pozostawiajmy rowerów na noc bez nadzoru w stojakach znajdujących się obok bloków - zawsze chowajmy rower! W sytuacji kiedy, jadąc z kimś na rowerze, potrzebujemy na chwilę wejść do sklepu, niech jedna osoba pozostanie przy rowerach, a druga zrobi zakupy, a jeśli jedziemy sami i musimy zostawić nasz jednoślad w miejscu publicznym na dłużej, zawsze korzystajmy z atestowanego zapięcia rowerowego. Zabezpieczenia kosztujące kilkanaście złotych, nie są zbyt dużym wyzwaniem dla narzędzi, którymi posługują się przestępcy i pękają po kilku sekundach. Powinniśmy posługiwać się sprzętem atestowanym, najlepiej wykonanym z wysokiej klasy metalu. Mundurowi odradzają przechowywanie rowerów na otwartych klatkach schodowych, gdzie osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku.
Zdarza się, również, że mieszkańcy, szczególnie bloków mieszkalnych, sami wpuszczają obcych pod pretekstem pozostawienia ulotek. Dodatkowo tak pozostawione rowery są przeszkodą w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych i w przypadku ewentualnego działania służb ratunkowych mogą stanowić poważną przeszkodę. Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych.