Wiadomości

Internet to morze możliwości dla oszustów. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 26.11.2024

Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy również oszustów.

Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną.

Phishing
• Phisher (osoba odpowiedzialna za oszustwo) przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości.
• Otrzymywane informacje mają formę podobną do tych, które stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje.
• Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego reaktywowania poprzez odnośnik znajdujący się w mailu.
• Celem oszusta najczęściej jest wyłudzenie informacji o danych do logowania, szczegółów kart kredytowych.

„Robaki” i pharming
• Przestępcy do poznania poufnych danych wykorzystują złośliwe oprogramowanie, nazywane w zależności od formy: robakiem, koniem trojańskim (trojanem) lub wirusami
• „Robaki” przedostają się do naszego komputera jako samodzielne nośniki i w ramach wszystkich dostępnych nam sieci się replikują.
• Dodatkowo mogą samodzielnie niszczyć pliki czy wysyłać pocztę spam.
• Najczęściej oszuści stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła, lub fałszywe wiadomości e-mail
• Niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming - wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, przekierowują na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy.

Policjanci ostrzegają, zmami, dokonamy przelewu lub podamy swoje dane,

-Czytajmy sms-y od Banków. Zwróćmy uwagę na to, co autoryzujemy.
-Poznajmy zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosujmy się do nich, gdy korzystamy z portali aukcyjnych.
-Miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
-Zwróćmy uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, bez polskich znaków.
-Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji.
-Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem zakupowym, np. przez WhatsApp czy Messenger.
-Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą - dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Jeśli otrzymasz podejrzany telefon lub SMS, warto zgłosić taki incydent do – zespołu ds. reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT NASK), działającego pod patronatem Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. CSIRT NASK zajmuje się monitorowaniem oraz analizowaniem incydentów cyberbezpieczeństwa, a zgłoszenie podejrzanego kontaktu można dokonać przez stronę internetową.

Przypominamy!!!
Osoba, która stała się ofiarą oszustwa, ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze.

Powrót na górę strony