Jak wspierać osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami? Warsztaty w Woźnikach nt. niewidocznych niepełnosprawności
Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami? Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom? Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami? Tego dowiedzieć się będzie można podczas warsztatów w ramach projektu „(Nie)widzialni”, które w Woźnikach zrealizuje Fundacja StwardnienieRozsiane.Info.
Celem „(Nie)widzialnych” jest wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami, głównie poprzez działania informacyjne i edukacyjne. Ideą „(Nie)widzialnych” jest zmiana świadomości społecznej, jeśli chodzi o postrzeganie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają.
W Polsce mieszka aż 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Znaczna część z nich (ok. 80%) doświadcza właśnie tych niewidocznych, a gdy proszą o pomoc lub mają problemy z wykonaniem jakiejś czynności, często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia: współpracowników, sąsiadów, kolegów ze szkoły czy uczelni, a nawet członków rodziny.
– Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niezrozumiały, a przez to właśnie „niewidzialny” w naszym społeczeństwie. Brakuje niestety świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” Gmina Woźniki stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.
Warsztaty w ramach projektu „(Nie)widzialni” nt. niewidocznych niepełnosprawności, przeznaczone dla pracowników Urzędu Miasta Woźniki oraz jednostek organizacyjnych UM Woźniki oraz reprezentantów innych podmiotów z obszaru Gminy Woźniki, odbędą się pod koniec listopada. Jak informują organizatorzy, warsztaty pomagają zrozumieć m.in.:
-
Jakie mogą być przyczyny niewidocznych niepełnosprawności.
-
Jakie są codzienne wyzwania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
-
Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
-
Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom.
-
Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
-
Dlaczego słowa mają znaczenie i jaki powinien być język opisu niepełnosprawności.
-
Projekt dofinansowano ze środków budżetu Gminy Woźniki. Warto zauważyć, że podobne projekty Fundacja StwardnienieRozsiane.Info realizuje obecnie w kilkunastu różnych samorządach w Polsce.
Warsztaty są elementem projektu „(Nie)widzialni”, realizowanego od 2023 r. przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info. Aktualnie do projektu przystąpiło już ponad 100 partnerów z całej Polski, m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku czy PKP Intercity. W ramach projektu realizowane są warsztaty w różnych regionach Polski. Są to głównie szkolenia w urzędach, w szkołach, w przedsiębiorstwach, instytucjach kultury, a także organizowane są otwarte szkolenia dla mieszkańców.
Więcej informacji o projekcie: www.niewidzialni.org.pl
autor Fundacja Stwardnienie Rozsiane. Info Urząd Gminy Woźńiki