Wiadomości

Przed wakacjami o bezpieczeństwie

Data publikacji 25.06.2013

Policjanci zajmujący się problematyką nieletnich spotkali się dzisiaj z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Technicznych w Lublińcu. Głównym tematem prelekcji była problematyka związana z handlem ludźmi. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, policjanci przypomnieli także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Policjanci zajmujący się problematyką nieletnich spotkali się dzisiaj z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Technicznych w Lublińcu. Głównym tematem prelekcji była problematyka związana z handlem ludźmi. W związku ze zbliżającymi się wakacjami policjanci przypomnieli także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu odwiedzili dziś uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu. Zasadniczym tematem poruszanym w czasie spotkania było zjawisko handlu ludźmi. Mundurowi przybliżyli młodym ludziom problem i zagrożenie jakie niesie za sobą wyjazd poza granice kraju. Wizja dobrego zarobku i możliwość życia na „wyższym poziomie” sprawia, że wielu młodych ludzi decyduje się na pracę za granicą. W wielu przypadkach marzenia o lepszej przyszłości kończą się jednak dramatem. Każdego roku, tysiące kobiet zwabianych jest korzystnymi ofertami pracy a następnie sprzedawane są do klubów nocnych i domów publicznych, by świadczyć usługi seksualne. Podczas dzisiejszego spotkania z młodzieżą, policjanci przybliżyli problematykę związaną z handlem ludźmi i wyjaśnili, że aby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

 

Zanim wyjedziesz :

 

 zabezpiecz się:

 

- Sprawdź jakie są możliwości uzyskania pomocy na miejscu, czy działają konsulaty lub inne polskie placówki
- Zastanów się, czy masz tam znajomych, daleką rodzinę. Zbierz adresy, uprzedź przed wyjazdem, że jedziesz do ich kraju.
- Podaj bliskim dane kontaktowe osób, z którymi wyjeżdżasz i będziesz pracować, dane pracodawcy oraz adres, pod którym będziesz przebywać.
- Bezpośrednio po przybyciu na miejsce skontaktuj się z bliskimi i przekaż im informacje o swojej sytuacji. Zawsze informuj ich o zmianie pracy lub miejsca zamieszkania.
- Umów się, jak często będziesz się z nimi kontaktowała. Ustal hasło, którym posłużysz się w sytuacji zagrożenia.
- zabierz z sobą adresy, numery telefonów i e-maile: do rodziny i bliskich, ambasady, konsulatu RP oraz innych instytucji pomocowych, działających w kraju, do którego się wybierasz.
- zabierz z sobą telefon komórkowy z aktywnym roamingiem i zdjętym simlockiem, aby móc używać miejscowej karty.
- wydrukuj mapę miasta lub regionu, do którego się wybierasz, zabierz słownik i rozmówki.
Przygotuj odpowiednią sumę pieniędzy na powrót do domu lub przetrwanie w czasie poszukiwania innej pracy, gdyby okazało się, że trafiłaś do nieodpowiedniego miejsca

 

sprawdź pracodawców:

 

- Podejmuj wyłącznie pracę legalną. Praca „na czarno” zawsze niesie zagrożenia.
- Korzystaj z usług profesjonalnych pośredników. Poznaj opinie innych osób, które korzystały z ich usług, sprawdź, czy pośrednik ma podpisaną umowę z pracodawcą i czy kierował już ludzi do pracy za granicą.
- Nie korzystaj z ogłoszenia, gdy podano tylko telefon, a firma nie ma stałej siedziby.
Pamiętaj, że agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać opłat za znalezienie pracy, nie może skierować cię do pośrednika zagranicznego. Dowód wpłaty na konto pośrednika nie daje żadnych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty za fikcyjne usługi.
- Pośrednik powinien przekazać ci warunki zatrudnienia, a także adres i telefon przyszłego pracodawcy. Skontaktuj się z nim, sprawdź czy w ogóle istnieje i czy oferuje warunki wskazane przez pośrednika.
- Upewnij się, że umowa jest sporządzona na piśmie w języku, który rozumiesz i że zawiera wszystkie niezbędne elementy. Sprawdź, jakie są twoje prawa i obowiązki oraz co oferuje pośrednik i pracodawca. Zachowaj jeden egzemplarz umowy dla siebie.

Powrót na górę strony