Uważaj nad wodą
Sezon urlopowy w pełni. Upalne wakacje sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Należy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Wystarczy naprawdę chwila nieuwagi, czasami niewielka ilość spożytego alkoholu, by przekonać się o tym na własnej skórze...
Sezon urlopowy w pełni. Upalne wakacje sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Należy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Wystarczy naprawdę chwila nieuwagi, czasami niewielka ilość spożytego alkoholu, by przekonać się o tym na własnej skórze...
Duża część osób odpoczywających od pracy, szkoły wyjeżdża i spędza wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką bądź innymi zbiornikami wodnymi. Zatem pomyśl o bezpiecznych wakacjach i powrocie w komplecie. Wciąż wiele osób aby schłodzić nagrzane w słońcu ciało, bezmyślnie skacze bezpośrednio do zimnej wody. Tyle, że taki skok może nie przynieść przyjemności lecz doprowadzić do szoku termicznego i w konsekwencji omdlenia. Unikajmy skoków na "główkę" do wody tam, gdzie jesteśmy po raz pierwszy i nie znamy terenu. Wchodząc i zanurzając się w wodzie róbmy to powoli, stopniowo schładzając poszczególne części ciała. Po zjedzeniu posiłku, odczekajmy trochę i dopiero później wkraczajmy do wody. Kiedy na zewnątrz jest gorąco, chętniej sięgamy chociażby po schłodzone piwo. Jednak pamiętajmy, że każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Więc jak już spożyjesz procenty, zrezygnuj z kąpieli. To właśnie jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii.
Wszyscy, którzy wybierają się nad wodę powinni znać swoje prawa i obowiązki. Aby się z nimi zapoznać warto zajrzeć do Ustawy z dnia 28 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240)
Jest kilka prostych reguł – każdy je zna, ale czy na pewno każdy ich przestrzega? Dlatego stróże prawa nie tylko zachęcają do poznania swoich praw i obowiązków ale przede wszystkim przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących nad wodą:
Zatem przypomnijmy raz jeszcze:
• nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
• nie kąpiemy się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
• nie wchodzimy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
• po wejściu do wody najpierw schładzamy okolice serca, karku oraz twarzy;
• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
• nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
• nie skaczemy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
• podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.