Wiadomości

Podsumowanie działań policjantów lublinieckiej drogówki za I półrocze

Policjanci lublinieckiej drogówki każdego dnia podejmują działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Jednak żadne działania mundurowych nie zastąpią zdrowego rozsądku i odpowiedzialności samych uczestników ruchu drogowego.

Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań realizowanych przez policjantów ruchu drogowego. Policjanci codziennie patrolują drogi, kontrolują kierowców i reagują na wszelkie nieprawidłowości, aby zapobiegać tragediom. Pierwsze półrocze 2025 roku pokazało, na ilu płaszczyznach poszyło im działać i jak dużo zadań zrealizowali.

Od stycznia do czerwca tego roku policjanci ruchu drogowego w codziennej służbie
• wylegitymowali 5142 osoby,
• zastosowali 3287 środków prawnych, w tym mandaty, pouczenia i wnioski o ukaranie,
• obsłużyli łącznie 376 zdarzeń drogowych, z czego: 14 to wypadki drogowe, 2 zakończyły się tragicznie, śmiercią uczestników.

Niepokojący jest fakt, że pomimo wielu akcji prowadzonych przez policjantów, polegających na sprawdzaniu  trzeźwości, przeprowadzono aż 20 110 badań, w dalszym ciągu wielu kierowców decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu. Wynikiem tych działań jest zatrzymanie  72 osoby  w stanie nietrzeźwości,

Nadal zbyt szybka jazda stanowi jedno z największych zagrożeń na drogach. Policjanci zatrzymali w pierwszym półroczu 58 praw jazdy, w tym 13 przypadków dotyczyło przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym – co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pieszych i innych kierowców.

Codzienna obecność patroli drogówki to także:
• działania prewencyjne w rejonach szkół i przejść dla pieszych,
• kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież,
• edukacja kierowców i pieszych,
• akcje informacyjne, jak np.  „Trzeźwy poranek” czy „Prędkość” , "ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa."

Policjanci każdego dnia podejmują działania, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających sie po drodze. Pmiętajmy jednak żadne działania w terenie czy w przestrzeni medialnej  nie zastąpią  naszej odpowiedzialności za właściwe korzystanie z dróg i przestrzeganie przepisów.

Policjanci apelują, stosujmy się do prostych zasad
• Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu.
• Przestrzegaj ograniczeń prędkości.
• Zachowuj ostrożność szczególnie w rejonach szkół, przejść dla pieszych i skrzyżowań.
• Uważaj na motocyklistów, rowerzystów i pieszych – są mniej chronieni niż kierowcy samochodów.

Dzięki determinacji i skuteczności policjantów ruchu drogowego wiele niebezpiecznych sytuacji udało się powstrzymać, zanim doszło do tragedii. Ale prawdziwe bezpieczeństwo zaczyna się od naszych codziennych decyzji za kierownicą, na rowerze, czy  jako pieszy.

Razem możemy sprawić, że nasze drogi będą bezpieczniejsze.

Powrót na górę strony