Bezpieczeństwo rowerzystów

Policyjne działania "Rowerem bezpiecznie do celu"

W dniu dzisiejszym na drogach powiatu lublinieckiego policjanci będą prowadzili działania wpisujące się w założenia kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Głównym założeniem kampanii jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a także kształtowanie postawy świadomego i bezpiecznego uczestnika ruchu drogowego, przestrzegającego przepisów prawa. Ideą kampanii jest także zapoznanie rowerzystów z zagrożeniami, które mogą ich spotkać na drodze.

Tegoroczna, bezśnieżna zima z jesienną aura i dodatnimi temperaturami spowodowała, że wielu rowerzystów korzysta ze swoich pojazdów przez cały rok. To właśnie na tych uczestnikach ruchu drogowego skupią dziś swoją uwagę lublinieccy policjanci. Mundurowi będą sprawdzać czy rowerzyści stosują się do obowiązujących przepisów, a także czy ich pojazdy są odpowiednio wyposażone. Stróże prawa będą zachęcać do stosowania dodatkowych elementów poprawiających bezpieczeństwo własne rowerzysty takich jak: kask rowerowy, kamizelka odblaskowa czy jaskrawy ubiór, ale również, zgodnie z założeniami kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” będą przestrzegać przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami na jakie narażony jest rowerzysta w trudnych warunkach jesiennych czy zimowych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rower musi być wyposażony:

- w światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – z przodu,
- w światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- elementy odblaskowe.

Policjanci apelują również do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami.