Wiadomości

Policjanci apelują o rozwagę do pieszych i rowerzystów

Data publikacji 21.12.2015

Podczas minionego weekendu lublinieccy policjanci odnotowali dwa zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Pawonkowie, nietrzeźwy mężczyzna wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Mundurowi poszukują także świadków potrącenia rowerzysty, do którego doszło w Lubecku.

W sobotę w nocy, na drodze krajowej nr 46 w Pawonkowie doszło do potrącenia pieszego przez samochód. Z wstępnych ustaleń wynika, że na łuku drogi 19-latek wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżającego volkswagena. Ranny mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu. 34-letni kierowca był trzeźwy. Szczegółowe okoliczności tego wypadku ustalają teraz lublinieccy kryminalni.

Policjanci proszą o kontakt świadków zdarzenia, do którego doszło wczoraj o 20.10 w Lubecku w rejonie skrzyżowania ulic Głównej i Stawowej. Z dotychczasowych ustaleń drogówki wynika, że kierujący oplem astrą jadący w kierunku miejscowości Draliny, potrącił jadącego w tym samym kierunku rowerzystę, który przewrócił się na jezdnię. Kierowca nie zatrzymał się i odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci zbadali stan trzeźwości kierującego rowerem 27-latka. Wynik badania wykazał ponad 2 promile. Policjanci zajmujący się tą sprawą proszą o kontakt świadków lub osoby posiadające informacje mogące pomóc w ustaleniu okoliczności tego zdarzenia oraz danych kierującego oplem tel. 34/3532255 lub 997.

Policjanci apelują o zdrowy rozsądek do wszystkich uczestników dróg, a w szczególności do pieszych i rowerzystów. Tylko w grudniu, za popełnione wykroczenia policjanci ukarali już 19 pieszych i ponad 100 rowerzystów i kierujących samochodami, którzy popełnili wykroczenia przeciwko pieszym. W trakcie nakładania kary grzywny, mundurowi wielokrotnie spotykają się ze słowami sprzeciwu i dezaprobaty dla podejmowanych czynności. Tymczasem, rowerzyści poruszają się po chodnikach, piesi przechodzą w miejscach innych niż wyznaczone, często zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania. Zarówno piesi jak i rowerzyści poruszają się też po drodze pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, w tym szczególnym okresie, zaaferowani przygotowaniami do zbliżających się świąt, zapominają o ostrożności i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o stosowaniu odblasków. Każdy pieszy uczestnik ruchu poruszający po drodze poza terenem zabudowanym po zmierzchu, zobowiązany jest posiadać przy sobie element odblaskowy. Niechronieni użytkownicy dróg muszą zdawać sobie sobie sprawę, że przepisy dotyczą ich w takim samym stopniu, jak kierujących samochodami. Niebawem policjanci przeprowadzą kolejne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i dyscyplinowanie uczestników ruchu, którzy lekceważą przepisy.

Powrót na górę strony