Poszli na grzyby i zgubili się w lesie - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Poszli na grzyby i zgubili się w lesie

Data publikacji 18.09.2017

Miniony piątek, lublinieckim policjantom i strażakom upłynął pod znakiem poszukiwań osób, które wybrały się na grzyby i nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej z lasu. Po dwóch godzinach poszukiwań stróże prawa odnaleźli 74-letnią kobietę. Prawie całą noc w lesie spędził natomiast 69-letni mężczyzna. Sezon na grzybobranie trwa. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

W piątek po 13.00 dyżurny lublinieckiej komendy został powiadomiony o zaginięciu 74-letniej kobiety. Z relacji członka rodziny wynikało, że w godzinach dopołudniowych weszli do lasu szukając grzybów i po jakimś czasie stracili kontakt. Do działań poszukiwawczych natychmiast przystąpili będący w służbie policjanci wszystkich pionów lublinieckiej komendy. Po 15.00, w rejonie drogi nr 11, zaginioną odnalazł patrol drogówki.

Kilka godzin później, przed 22.00 dyżurny przyjął kolejne zgłoszenie dotyczące zaginięcia osoby w kompleksie leśnym. Tym razem, w rejonie Lisowa orientację stracił 69-letni grzybiarz. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Działania lublinieckich stróżów prawa wspomogli strażacy z Lublińca oraz Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Solarnia z psami. Policjanci i strażacy przez kilka godzin przeczesywali las w poszukiwaniu mężczyzny. Pomimo kontaktu telefonicznego, mężczyzna poruszał się w różnych kierunkach i nie potrafił podać swojego położenia. Około 3.00 podjęto decyzję o wykorzystaniu rac sygnalizacyjnych. Chwilę później, poszukiwany odpowiedział na wysyłane sygnały dźwiękowe i świetlne. W momencie nawiązania kontaktu, do akcji przystąpił pies, który doprowadził ratowników z Solarni do poszukiwanego mężczyzny. Wezwany na miejsce zespół pogotowia ratunkowego stwierdził, że odnaleziony w Turzy 69-latek był zmęczony, ale nie wymagał hospitalizacji.

Piątkowe działania na szczęście doczekały się szczęśliwego finału. Policjanci apelują jednak do miłośników grzybów o zachowanie ostrożności podczas grzybobrania. Wybierając się do lasu trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Warto przede wszystkim wybierać lasy, które dobrze znamy. Nawet wówczas jednak nie oddalajmy się zbyt bardzo od miejsc pozostawienia samochodu czy roweru. Koniecznie trzeba również zabierać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, który w razie zagubienia pozwoli nam skontaktować się z Policją, czy najbliższymi. Niektórzy grzybiarze zabierają ze sobą nawigację satelitarną GPS, zaznaczając w miejscu wejścia do lasu opcję „dom”. To pozwala później bezpiecznie dotrzeć do tego miejsca. 

 

 

 

 

 

e