Działania "Road Safety Days" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Działania "Road Safety Days"

Data publikacji 18.09.2020

W dniach od 16 - 22 września na terenie powiatu lublinieckiego prowadzona jest akcja pn. " ROAD SAFETY DAYS", czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym celem akcji jest przede wszystkim realizacja założenia WIZJI ZERO, czyli dążenie do liczby zero wypadków drogowych oraz zero ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym, a także promowanie wśród kierujących świadomej i odpowiedzialnej jazdy. Zaangażowane są w nią wszystkie podmioty, które na co dzień zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Akcja „ROAD SAFETY DAYS” to wspólne działania wszystkich podmiotów dbających o bezpieczeństwo na drogach. Działania te, w ubiegłych latach znane jako EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach), mają na celu zwrócenie uwagi na sposób prowadzenia pojazdów oraz dążące do tzw. WIZJI ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL i prowadzą je wszystkie europejskie kraje. Akcja wspierana jest między innymi przez Komisję Europejską oraz Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

W dniu 18 września funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zaplanowali na drogach powiatu lublinieckiego szereg działań profilaktycznych promujących akcję „ROAD SAFETY DAYS”. Do współpracy zaprosili wszystkich, którzy na co dzień zajmują się czuwaniem nad bezpieczeństwem, a także podmioty, które udzielają pomocy ofiarom na miejscu zdarzeń drogowych. Do wspólnego promowanie bezpieczeństwa w Lublińcu włączyli się między innymi: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Ochrony Kolei, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz stacje diagnostyczne na terenie Lublińca i Kochanowic. Dodatkowo w dniu dzisiejszym na drogach powiatu lublinieckiego prowadzone są działania pn. kaskadowy pomiar prędkości.

W trakcie dzisiejszej akcji najczęstszym przewinieniem kierowców okazywała się nadmierna prędkość. Wszyscy kierujący, którzy zbytnio się spieszyli, a nie chcieli zapłacić mandatu, musieli poświęcić kilka minut na wykonanie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Okazało się, że zdecydowana większość wiedziała jak prawidłowo należy zachować się na miejscu zdarzenia drogowego i jak udzielić pomocy poszkodowanym. Ewentualne wątpliwości na specjalnie przygotowanych stanowisku rozwiewali ratownicy medyczni. Prowadzona akcja spotkała się z aprobatą i uznaniem wszystkich kontrolowanych, którzy bardzo chętnie przystępowali do wyznaczonych im zadań. 

Policjanci i pozostali uczestnicy dzisiejszego przedsięwzięcia maja nadzieję, że przeprowadzona akcja zwiększy świadomość o zagrożeniach na drodze i pozytywnie wpłynie na kształtowanie właściwych postaw wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 • Na zdjęciu policjant i policjantka w czasie kontroli na drodze na pierwszym planie widoczny radiowóz.
 • Na zdjęciu umundurowany policjant i strażnicy ochrony kolei stojący na tle przejazdu kolejowego.
 • Na zdjęciu policjant rozmawiający z zatrzymanym kierowcą .
 • Na zdjęciu policyjny motocykl i radiowóz w trakcie akcji Dni Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
 • Na zdjęciu klęczący mężczyzna prowadzi reanimację na fantomie.
 • Na zdjęciu kobieta prowadzi reanimację na fantomie w trakcie akcji profilaktycznej.
 • Na zdjęciu policjant strażak i ratownik medyczny w czasie działań profilkatycznych.
 • Na zdjęciu policjant z mierzy prędkość nadjeżdżających pojazdów.
 • Na zdjęciu policjanci , strażak i ratownik medyczny w trakcie akcji profilaktycznej w Lublińcu.
 • Na zdjęciu starszy mężczyzna prowadzi masaż serca na fantomie pokazowym w trakcie działań profilaktycznych.
 • Na zdjęciu widoczny fantom do ćwiczenia akcji reanimacyjnej i ręce.
 • Na zdjęciu osoba siedząca prowadzi akcję reanimacyjną w trakcie akcji profilaktycznej.