Wiadomości

Planujesz wyjazd na urlop? Zabezpiecz swoje mieszkanie

Data publikacji 06.07.2022

W okresie wakacyjnych wyjazdów policjanci apelują do mieszańców powiatu lublinieckiego o odpowiednie zabezpieczanie swojego mienia, jak również zwracanie uwagi na okolice domów swoich sąsiadów. Zawsze wyjeżdżając zamknijmy wszystkie drzwi i okna w budynku, bramę garażową i furtkę. Jeśli zauważymy w naszej okolicy podejrzanie zachowujące się osoby, obserwujące domy, wchodzące na teren posesji, bądź jakaś sytuacja wzbudzi nasz niepokój poinformujmy o tym fakcie Policję pod numerem alarmowym 112.

Lublinieccy policjanci apelują do mieszkańców o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi, które pod różnym pretekstem pukają do naszych mieszkań lub wchodzą na teren posesji. Szczególnie uważajmy,  jeśli ktoś przejeżdżając przez naszą miejscowość oferuje do sprzedaży przedmioty niewiadomego pochodzenia po atrakcyjnej cenie, bądź chce wejść do naszego domu czy mieszkania, aby zorganizować dla nas pokaz na przykład artykułów gospodarstwa domowego. Zdarzają się również przypadki, kiedy osoby idą od drzwi do drzwi prosząc o pomoc lub drobne datki. Zawsze w takich sytuacjach zachowajmy szczególną czujność, aby nie paść ofiarą przestępców.

Najlepszą metodą ochrony jest zmykanie na klucz drzwi wejściowych do mieszkania czy budynku. Niestety często zdarza się, że domownicy przebywają na tyłach posesji lub na piętrze, a drzwi wejściowe od frontu budynku są otwarte, niejako zapraszając nieproszonych gości.

Nie ułatwiajmy złodziejowi i nawet będąc w domu zawsze zamykajmy na klucz drzwi wejściowe, furtkę do naszej posesji, bramę wjazdową czy garażową. Wyjeżdżając na urlop dokładnie zamknijmy wszystkie okna i drzwi, a dodatkowo poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę, czy coś niepokojącego nie dzieje się w pobliżu naszego domu, bądź mieszkania. Poprośmy aby odbierał przychodzącą podczas naszego wyjazdu korespondencję i aby wyciągał z naszej skrzynki pocztowej papierowe reklamy.

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia w Internecie. Nie zostawiajmy również cennych przedmiotów w domu podczas naszej nieobecności. Rozważmy zdeponowanie pieniędzy czy biżuterii w banku.

Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 112, gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania;
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, na ulicy czy na parkingu;
  • przypadkowo staniesz się świadkiem włamania lub kradzieży, albo zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;

widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom Policję.

Powrót na górę strony