Wiadomości

Bądź widoczny -noś odblaski.

Data publikacji 11.09.2023

Wakacje za nami powoli zbliża się jesień, a z nią wcześnie zapadający zmrok opady deszczu, to powoduje, że piesi oraz rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też korzystanie z drogi, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i zmotoryzowanych. Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby korzystali z solidnych elementów odblaskowych.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.


Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.


Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.
2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.
3. Dbasz o zdrowie – świeć przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.
4. Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
5. Żyć – to myśleć!

Apelujemy, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale zawsze, gdy jest np. deszczowo lub mglisto. Świeć przykładem — zawsze!

Powrót na górę strony