Wiadomości

Bezpieczny powrót do szkoły. Edukacyjna wycieczka rowerowa młodzieży

W czwartek 25 września 2025 r. odbyła się wycieczka rowerowa zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu, objęta honorowym patronatem Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Bezpieczny powrót do szkoły”, a jego celem było promowanie bezpiecznych zachowań na drodze, szczególnie wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wycieczka rozpoczęła się na ulicy Myśliwskiej w pobliżu Nadleśnictwa Lubliniec. Policjanci z lublinieckiej drogówki przeprowadzili pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa na drodze. Następnie głos zabrał naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Drogownictwa w Starostwie Powiatowym w Lublińcu Łukasz Jędryka, który omówił kompetencje swojego wydziału oraz podkreślił znaczenie przestrzegania prawa drogowego. Dla poprawy bezpieczeństwa wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe przekazane przez starostwo.

Kolejnym etapem był przejazd ścieżką rowerową do Kokotka, gdzie młodzież gościło Stowarzyszenie NINIWA. Policjanci przygotowali stoisko profilaktyczne, na którym można było obejrzeć sprzęt wykorzystywany na co dzień w służbie. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursach:

- test wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego,
- rzut piłeczkami do kosza w alkogoglach, pokazujący wpływ alkoholu na percepcję i koordynację,
- jazda precyzyjna rowerem między pachołkami.

Zwycięzcami zostali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu.

Nagrody dla najlepszych drużyn ufundowali: Starosta Lubliniecki Joachim Smyła oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia. Wręczyli je: Starosta Joachim Smyła, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu mł. insp. Mieczysław Krysiak oraz przewodniczący NSZZ Policjantów w Lublińcu asp. Dominik Kampa.

Na zakończenie dzięki wsparciu Nadleśnictwa Lubliniec, które zapewniło drewno, uczestnicy rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Spotkanie stworzyło okazję nie tylko do zdobycia wiedzy o bezpieczeństwie na drodze, lecz także do integracji młodzieży z różnych szkół i spędzenia czasu w sposób aktywny i wartościowy.

Takie inicjatywy pokazują, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych. Noszenie odblasków, rozwaga na drodze i przestrzeganie przepisów mogą uchronić przed poważnymi wypadkami. Edukacja połączona z aktywnym wypoczynkiem, to najlepszy sposób na dotarcie do młodych ludzi i promowanie odpowiedzialnych zachowań.

  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu urządzenie do pomiaru prędkości.
  • Na zdjęciu sprzęt ochronny.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu podczas jednej z konkurencji.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu podczas jednej z konkurencji.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
  • Na zdjęciu uczestniczka rajdu podczas wręczania nagród.
  • Na zdjęciu uczestnicy rajdu.
Powrót na górę strony