Działania profilaktyczne służb na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych w Lublińcu
Z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Lublińcu oraz Strażą Miejską w Lublińcu, przy lodowisku zorganizowano działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku oraz zapoznanie uczestników ze sprzętem wykorzystywanym przez służby ratownicze i porządkowe.
W piątek z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zorganizowano wspólne działania profilaktyczne we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Lublińcu oraz Strażą Miejską w Lublińcu. Przy lodowisku zostały rozstawione stanowiska służb, gdzie młodzi ludzie mogli porozmawiać z policjantami, strażakami i strażnikami miejskimi na interesujące ich tematy. Na stoisku dostępne były również materiały profilaktyczne.
Strażacy podczas rozmów z dziećmi wskazywali na zagrożenia, opowiadali o trudnościach akcji ratowniczych oraz prezentowali sprzęt wykorzystywany podczas takich działań.
Dzieci mogły z bliska zobaczyć sprzęt strażacki oraz radiowóz policyjny używany w codziennej służbie. Uczestnicy mieli również okazję porozmawiać o pracy w służbach mundurowych.
Na stoisku policyjnym obecni byli również dzielnicowi, z którymi mogli porozmawiać mieszkańcy o swoich problemach, występujących w ich miejscu zamieszkania.
Spotkanie profilaktyczne było skierowane głównie do dzieci i młodzieży i dotyczyło bezpieczeństwa podczas trwających ferii zimowych na terenie powiatu. Policjanci jeszcze przed rozpoczęciem ferii odwiedzali szkoły, rozmawiając z uczniami o bezpiecznych zachowaniach zimą, zasadach na lodowisku i stoku narciarskim oraz przypominając o zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne.
W piątek dzieci mogły również zobaczyć sprzęt używany w sytuacjach, gdy ktoś wpada pod lód. Mundurowi mają nadzieję, że tego typu wydarzenia profilaktyczne utrwalają wiedzę na temat bezpiecznych zachowań.
Przypominamy, że w województwie śląskim ferie zimowe potrwają jeszcze tydzień. Wszystkie służby dbające o bezpieczeństwo liczą na to, że pozostała część ferii przebiegnie spokojnie i bez żadnych nieszczęśliwych zdarzeń.