Twoja ostrożność na drodze to twoje bezpieczeństwo
Maj to czas krótkich urlopów i weekendowych podróży. Wiosną więcej kierowców rusza na drogi, co niestety wiąże się również ze wzrostem liczby zdarzeń drogowych. Na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu w maju odnotowano 41 zdarzeń drogowych, w tym 39 kolizji i 2 wypadki, w których ranne zostały dwie osoby.
Z danych policjantów drogówki wynika, że najczęstszymi przyczynami kolizji były: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej. Tylko w maju odnotowano osiem kolizji związanych z nagłym wtargnięciem zwierząt na jezdnię.
Wiosną i latem zwierzęta intensywnie migrują, dlatego szczególną ostrożność należy zachować na drogach przebiegających przez lasy, pola i łąki. Warto zwracać uwagę na oznakowanie ostrzegające przed dziką zwierzyną i ograniczyć prędkość tam, gdzie ryzyko pojawienia się zwierzęcia jest większe.
Bezpieczeństwo na drodze zależy również od odpowiedzialnych decyzji kierowców. Zbyt mała odległość od poprzedzającego pojazdu może sprawić, że podczas nagłego hamowania nie zdążymy szybko zareagować, co doprowadza do kolizji polegających na najechaniu na tył auta. Ważne więc jest zachowanie odpowiedniego odstępu i przewidywanie sytuacji na drodze.
Policjanci przypominają także, aby zawsze dostosowywać prędkość do warunków drogowych, zwracać uwagę na znaki ostrzegające o zakrętach czy nierównościach nawierzchni, a przede wszystkim nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.
Pamiętajmy, że nasza ostrożność i przestrzeganie przepisów mogą sprawić, że każda nasza podróż będzie bezpieczna.